Materijal se prodaje isključivo uz seminar pod nazivom Uticaj vaspitanja na razvoj emocionalnih komptenci (pogledati u seminare)
Ovaj priručnik je napisan sa namerom da čitaocima približi pojmovno značenje emocionalne kompetencije i ukaže na njene pedagoške implikacije. Sastoji se iz dva dela.
Prvi deo se bavi prikazom naučnih istraživanja koja su sprovedena u domenu proučavanja emocija, sa naglaskom na njihove praktične rezultate. U drugom delu priručnika su, na temelju tih rezultata, osmišljene pedagoške intervencije koje mogu koristiti stručnim licima za rad sa decom od 5 do 10 godina. Priručnik je koncipiran sa idejom da prikaže kako se ishodi naučnih otkrića rezimiranih u prvom, teorijskom delu, mogu primeniti u svakodnevnnom radu sa decom.
Praktični deo priručnika se sastoji iz radnih listova i karti na kojima su ilustrovana osećanja. U njemu su data verbalna, fizička i kreativna uputstva za roditelje, vaspitače/učitelje, psihologe i pedagoge, koja mogu pomoći detetu da prepozna, prihvati i razume svoja osećanja, i nauči kako da se sa njima izbori.
Opšti cilj emocionalnog podučavanja može se svesti na podsticanje deteta:
- da razmišlja o svojim osećanjima,
- da ih povezuje sa svojim ponašanjima, i
- da zna načine na koje može da upravlja svojim osećanjima.
Specifični cilj bi se sveo na podučavanje deteta veštinama copinga, odn. strategijama prevladavanja, koje su od posebnog značaja kada su deca:
- u sukobu,
- nestrpljiva,
- frustrirana.
Edukativne igre koje su predložene u kartama i aktivnosti zadate u radnim listovima, dete treba da radi uz nadzor i pomoć odraslih, bez obzira da li to čini u vrtiću, školi ili porodici.
Sve aktivnosti su, iz praktičnih razloga, napisane u muškom rodu. U direktnom radu sa decom, prilagodite ih polu deteta sa kojim radite.
Korist od ovih radnih listova je veća kada se navedene tehnike u njima što češće ponavljaju. Nekoliko ponavljanja verovatno neće implicirati značajnije promene u ponašanju dece, ali ukoliko se čitanja ponavljaju, dete će vremenom uspeti da informacije koje prima putem čitanja, prenese i u stvarni život.